Skip to Content
flagi Polish English French German Russian Slovak Hungarian Regulus Ukraine

Menu

ŻYWOTNOŚĆ - PONAD 50 LAT

Optymalne grzejniki wodne c.o. dla budownictwa szkieletowego i drewnianego

Domy budowane w technologii szkieletowej oraz domy z bali mają stale rosnące grono zwolenników. Prócz znacznej prostoty i szybkości w ich stawianiu, wielu możliwości w tworzeniu urozmaiconego kształtu ich bryły oraz jednorodności technologicznej, najczęściej podkreślanymi argumentami „za” jest ich energooszczędność i łatwość ogrzania. Argumenty te wynikają z faktu, iż są to obiekty z natury ciepłe a przy tym słabo akumulujące ciepło. Użyte do budowy „szkieletowców” materiały (drewno, płyty g-k, materiały ocieplające) są doskonałymi izolatorami ciepła, o niskim współczynniku przenikalności cieplnej a przy tym o niskiej pojemności cieplnej, zatem charakteryzuje je niska energochłonność. Obiekty te pod względem całorocznych potrzeb grzewczych zbliżone są do budownictwa pasywnego, co staje się obowiązującym standardem i jest warunkiem koniecznym, by dany budynek można było zakwalifikować do konstrukcji energooszczędnych. Zapotrzebowanie na energię cieplną używaną do ogrzewania wnętrz, wyliczone na m² powierzchni użytkowej to wartość, która według nowej dyrektywy unijnej dotyczącej budownictwa, powinna być bliska zeru.
 
 
 
Elementami mającymi kluczowy wpływ na zużycie energii dla celów grzewczych są:
  • technologia budowy;
  • wentylacja;
  • sposób ogrzewania obiektu;
  • sposób jego użytkowania.
 
Technologie szkieletowe charakteryzuje duża łatwość w budowie i modernizacji, również kwestia rozprowadzenia instalacji nie sprawia żadnych kłopotów, trudności występują jedynie w domach z bali, w których przyjęte rozwiązania muszą być dyskretne, estetyczne, minimalnie ingerujące w konstrukcję ścian zewnętrznych i przegród.
 

 

Cechy systemu grzewczego, optymalnego dla budownictwa ciepłego lecz o niskiej akumulacyjności to:

 

  • szybki dostęp do ciepła – odpowiednie źródła ciepła;
  • minimalna bezwładność cieplna – łatwo sterowalne grzejniki;
  • możliwość wykorzystywania uzysków ciepła w bilansie cieplnym – sterowanie.
Ideałem jest stworzenie systemu grzewczego gwarantującego możliwy najwyższy komfort cieplny przy możliwie najniższym zużyciu energii. Idealnym rozwiązaniem jest system, który szybko zareaguje na potrzeby grzewcze i niewielkim nakładem energii, szybko i precyzyjnie pozwoli uzyskać zadaną temperaturę. System, który szybko ogrzeje, a który nie przegrzeje powietrza, o co łatwo w obiektach o niskiej akumulacyjności ciepła. Taki system grzewczy może być centralny – wodny, elektryczny, nadmuchowy lub niecentralny – elektryczny.
 
Założonego powyżej celu szybkiego i precyzyjnego grzania nie spełni ogrzewanie podłogowe, bardzo wolno reagujące na zmienne potrzeby grzewcze, nadto nie pozwalające odpowiednio wykorzystać w bilansie cieplnym obiektu pojawiających się licznych uzysków ciepła. Tylko dynamiczny system grzejnikowy sprosta tak zdefiniowanym zadaniom. Cechować go musi mała masa całkowita (masa samego grzejnik + masa zawartej w nim wody). Takimi właśnie grzejnikami są wszystkie systemy grzejnikowe firmy REGULUS-system. Wykonane z materiałów gwarantujących szybkie nagrzewanie się i stygnięcie – z miedzi i aluminium. Instalacja rozprowadzająca czynnik grzewczy może być wykonana również z miedzi lub z rur wielowarstwowych pex/al/pex. Także sposób działania regulusów (oddają ciepło poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie) gwarantuje, że ciepło będzie emitowane na pomieszczenie efektywnie i równomiernie.
 
Mała masa całkowita – jakie korzyści?
 
Lekkie grzejniki REGULUS-system można instalować bezpośrednio na ścianach gipsowo-kartonowych, w dowolnym miejscu, bez konieczności montażu specjalnych wzmocnień.
Ich mała pojemność wodna oraz mała masa grzejników wypełnionych wodą to przede wszystkim mała bezwładność cieplna. Duża powierzchnia wymiany ciepła umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego. Grzejniki REGULUS-system można także montować na nóżkach do posadzki (np. grzejniki niskie, wąskie, długie). W ofercie także grzejniki dwuramienne – narożne.
 
Grzejniki kanałowe w domu drewnianymGrzejniki kanałowe z wentylatorem  
 
Grzejnik wewnątrz ściany – INSIDE-system
 
Unikalną w skali europejskiej propozycję firmy stanowią grzejniki umieszczone wewnątrz ściany, w płytkiej wnęce, ukryte za estetyczną żaluzją. Tworzą one grupę produktów pod wspólną nazwą REGULUS-system INSIDE. Jest to rozwiązanie dyskretne, estetyczne i funkcjonalne. Grzejniki te można wbudować w niemal każdą ścianę. Preferowane są ściany kolankowe, można je umieszczać wewnątrz wąskich ścianek działowych z opcją jednoczesnego grzania dwu sąsiadujące ze sobą pomieszczeń np. sypialni i garderoby. Żaluzje maskujące grzejnik będą wówczas zamontowane po obu stronach ściany. Rozwiązanie takie jest możliwie do zastosowania także w łazienkach, gdzie można zamontować grzejnik pod krawędzią wanny w jej obudowie, sprawdzi się również w kuchni połączonej z salonem – grzejnik umieszcza się w obudowie wyspy kuchennej lub w ścianach barku. Aby żaluzje lepiej komponowały się z wnętrzem mogą zostać pomalowane na dowolny kolor z palety RAL, np. kolor ściany, kafelek, mebli.
 
Ogrzewanie kanałowe przy dużym przeszkleniuGrzejnik kanałowy z drewnianym podestem  
 
Grzejnik w podłodze – CANAL-system
 
System grzejników zabudowanych w kanale grzewczym w podłodze stanowi doskonałą alternatywę nie tylko dla grzejników ściennych lecz przede wszystkim dla ogrzewania podłogowego płaszczyznowego. Jest to również świetne rozwiązanie do zastosowania w domach szkieletowych i drewnianych. Szczególnie chętnie wykorzystywane jest ono w domach wznoszonych z bali. Przy tego typu ogrzewaniu można z powodzeniem posiadać drewniane podłogi, z desek, parkietu lub paneli. Grzejniki kanałowe grzeją szybko i efektywnie, dystansując w tym względzie tradycyjne ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie kanałowe gwarantuje wysoki komfort cieplny, będąc przy tym niewidocznym, nie dekomponującym wystroju wnętrza. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się duże przeszklenia, kanały grzewcze stanowić w nim będą trudny do zastąpienia element dogrzewający lub ogrzewający. System kanałów grzewczych rozmieszczonych wzdłuż dużych przeszkleń ogrzewa wnikające w głąb pomieszczenia chłodne powietrze, a także działa jak kurtyna z ciepłego powietrza, osuszając szyby. Grzejniki kanałowe nie ograniczają przestrzeni, miejsce na ścianach, przypisane dotychczas niezbędnym w naszym klimacie grzejnikom ściennym można inaczej zagospodarować. Bogata oferta ażurowych podestów pokrywających kanał grzewczy, jedyny ich widoczny element, wpisze się znakomicie nie tylko w klimat domów z bali (podesty drewniane) ale też dopełni nowoczesną aranżację przestrzeni domów szkieletowych (podesty metalowe).
 
Ogrzewanie kanałowe wewnątrz budynkuZdjęcie grzejnika kanałowego - drewno  
 
Grzejniki z wentylatorem – ścienne, wewnątrzścienne, kanałowe
 
By zwiększyć wydajność czyli moc grzejników, a przy tym, by zmniejszyć ich gabaryty, i jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę ich działania, zastosować można grzejniki zaopatrzone dodatkowo w cicho pracujący wentylator. Wszystkie grupy grzejników REGULUS-system posiadają taką opcję, zarówno grzejniki ścienne REGULLUS oraz SOLLARIUS jak i grzejniki wewnątrzścienne INSIDE-system, a także grzejniki kanałowe CANAL-system. Wentylator zwiększa moc każdego grzejnika o około 30%. Powietrze szybciej się nagrzewa, a cichy trójbiegowy wentylator gwarantuje wysoki komfort użytkowania. Szczególnie duże znaczenie ma zastosowanie wentylatorów w przypadku ogrzewania kanałami grzewczymi. Ich zastosowanie stwarza możliwość istotnego ograniczenia ich wielkość i głębokości.
 
Grzejniki ścienne wariant MetallicGrzejnik centralnego ogrzewania - REGULUS-system  
 
Długowieczne grzejniki na czasie
 
Grzejniki REGULUS-system dobrze współpracują z niskotemperaturowymi źródłami ciepła jak kotły kondensacyjne i pompy ciepła, które są powszechnie stosowane w budownictwie energooszczędnym. Mogą także współpracować z kotłami stałopaliwowymi, gazowymi i elektrycznymi. Posiadając układ wodny zbudowany z miedzi, nadają się do każdego typu instalacji c.o. Są odporne na korozję i na zmiany ciśnienia w instalacji, co znacząco wydłuża ich czas eksploatacji. Objęte są 25-letnim okresem gwarancji na szczelność, nie wyłączając układów otwartych np. z kominkiem z płaszczem wodnym, które często wybierane są do ogrzewania domów szkieletowych. To dobra inwestycja na lata, zapewniająca to co dzisiaj dla każdego inwestora jest najważniejsze: niskie koszty ogrzewania i unikalny komfort cieplny. Technologie energooszczędne w budownictwie stwarzają możliwość dostosowania się do obowiązujących w UE przepisów i skorzystania z przewidzianych dla budownictwa energooszczędnego dopłat inwestycyjnych.
 
Własny Dom 5/2013
Polski Instalator 5/2013
Budujemy Dom 6/2013
Budujemy Dom 7-8/2013
 
ZałącznikWielkość
01 Optymalne grzejniki wodne c.o. dla budownictwa szkieletowego i drewnianego (pdf)157.12 KB
post-bottom-line